O nás

Evropská asociace historických lázeňských měst (EHTTA) je organizací zastupující historická lázeňská města v celé Evropě.

Od roku 2010 je Rada Evropy pověřena správou „Evropské cesty historických lázeňských měst“ v rámci programu Evropské kulturní trasy.

EHTTA byla založena v roce 2009 v Bruselu (Belgie) šesticí zakládajících členů - Acqui Terme (Itálie), Bath (UK), Ourense (Španělsko), Salsomaggiore Terme (Itálie), Spa (Belgie) a Vichy (Francie). Města se zapojila do tříletého projektu spolupráce „Thermae Europae“ (Program Kultura 2000) zaměřeného na zachování lázeňského kulturního dědictví v Evropě.

V důsledku toho byla EHTTA založena jako neziskové sdružení založené pro ochranu lázeňského, uměleckého a kulturního dědictví v Evropě. V roce 2010 byla Radou Evropy certifikována jako „Evropská kulturní cesta“. Dnes je jich více, než 30 v celé Evropě.


Členy jsou města a území, která mají bohaté historické a kulturní dědictví a využívají své termální minerální vody pro zajištění zdraví a pohody.

 
 
39

Aktivní členové

12

Přidružení členové

2010

Evropská cesta historických lázeňských měst

 

Naše cíle

Posílit spolupráci mezi evropskými lázeňskými městy na nadnárodní úrovni, podporovat výměnu zkušeností a osvědčených postupů mezi správami a místními kulturními, sociálními a ekonomickými subjekty.
Propagovat městskou síť na evropské úrovni ve spolupráci s evropskými institucemi a s podporou evropských programů s cílem zvýšit povědomí o specifičnosti evropských lázeňských měst a jejich potřebách.
Posílit a chránit architektonické a umělecké dědictví, prosazovat jeho integraci do rozvojových politik lázeňských měst a vyvíjet jeho udržitelný ekonomický rozvoj.
Podněcovat, propagovat a rozvíjet výzkum, analýzy, studie a statistiky v oblasti lázeňství , se zaměřením na historii a umělecké dědictví, kulturní a právní aspekty s ním spojené.
Vyvinout evropský produkt cestovního ruchu platný na mezinárodní úrovni (který může být ekonomickým přínosem pro lázeňská města).

Evropská kulturní trasa Rady Evropy

TheEvropská cesta historických lázeňských měst je jednou z více, než 38 tras certifikovaných Radou Evropy.

Program Evropské kulturní trasy byl zahájen Radou Evropy v roce 1987 Trasou Santiago de Compostela, snad nejznámější poutní cestou v Evropě. Ta se stala symbolem evropského sjednocení a identity a společné historie výměny a setkání lidí s různým zázemím, národností a vírou. Od té doby se k programu připojily lineární stezky a tematické sítě – ty propagují kulturní hodnoty a pomáhají turistice a hospodářskému rozvoji.

V roce 2010 byla v souladu s usnesením CM / Res (2007) 12 oficiálně schválena “Evropská cesta historických lázeňských měst“ jako Evropská kulturní trasa Rady Evropy. Tato nadnárodní instituce udělila tuto certifikaci a uznala jedinečnost evropské lázeňské tradice a její příspěvek k historii a identitě kontinentu. Od té doby je EHTTA spravována touto stálou evropskou sítí a je odhodlána podporovat integrovaný rozvoj lázeňských měst a chránit jejich dědictví.

Je důležité být součástí programu Evropských kuturních tras Rady Evropy, protože to umožňuje přístup ke sdíleným zkušenostem s téměř 40 dalšími evropskými tematickými kulturními cestami a poskytuje platformu, ze které lze žádat o zdroje financování.

ČLENSTVÍ

Aktivní členové


Obce, které spadají do přísné definice lázeňských měst. Musí splňovat kritéria EHTTA

Přidružení členové


Sdružení nebo regiony, které se zavázaly podporovat cíle EHTTA a evropskou kulturní trasu

Mezinárodní členové


Vyhrazeno lázeňským městům mimo Evropu, která dokládají historické souvislosti s evropským lázeňským dědictvím

KRITÉRIA

  • Země, ze které člen pochází, je členem Rady Evropy

  • Historie města, jako lázeňského města, sahá až do 19. století nebo dál

  • Přírodní léčivý zdroj, minerální voda, používaný k pitným nebo léčebným procedurám, je součástí lázeňského centra

  • Město žije tradičním kulturním životem - společenské akce a související infrastruktura: divadla, koncertní sály, kasina ...

  • Ve městě jsou zajištěny kvalitní ubytovací služby, které poskytují lázeňskou péči

  • Lázeňské architektonické dědictví, kulturní památky věnované lázeňství – kolonády, pavilony atd, se datují minimálně do 19. století

 

PŘIPOJTE SE K NAŠÍ ASOCIACI JEŠTĚ DNES