Hakkımızda

Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA), Avrupa'daki tarihi termal kaplıca kasabalarını temsil eden bir üyelik kuruluşudur

2010 yılından bu yana Avrupa Konseyi tarafından Kültürel Rotalar programının bir parçası olarak Avrupa Tarihi Termal Kentler Rotasını yönetmek için sertifikalandırılmıştır.

EHTTA 2009 yılında Brüksel'de (Belçika) altı Kurucu Üye - Acqui Terme (İtalya), Bath (İngiltere), Ourense (İspanya), Salsomaggiore Terme (İtalya), Spa (Belçika) ve Vichy (Fransa) tarafından kuruldu. Bu şehirlerin birçoğu Avrupa'da termal kültürel mirasın değerlenmesini ve korunmasını amaçlayan 3 yıllık “Thermae Europae” (Kültür 2000 Programı) işbirliği projesinde yer aldı ve bir şirket kurarak birlikte çalışmaya devam etmek istiyorlardı.

Sonuç olarak, EHTTA, Avrupa çapında termal, sanatsal ve kültürel mirasın korunmasına ve geliştirilmesine yönelik ihtiyaca dayalı kar amacı gütmeyen bir dernek olarak kurulmuştur. 2010 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa çapında 30'dan fazla Avrupa Kültür Rotası olarak onaylanmıştır.

EHTTA, 6 ana kurucu üyesinden hariç 17 ülkede 50 üyeli bir ağ olan kar amacı gütmeyen bir dernek haline geldi.


Hepsi zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip olan ve termal maden sularını sağlık ve refah için kullanan kasaba ve bölgelerdir.

 
 
39

Aktif Üyeler

12

Ortak Üyeler

2010

kültürel rota nın ilanı

 

HEDEFLERIMIZ

Avrupa'daki termal kentler arasındaki işbirliğini uluslararası düzeylerde güçlendirmek, idareler ve / veya yerel kültürel sosyal veya ekonomik paydaşlar arasındaki değişim deneyimlerini ve iyi uygulamaları teşvik etmek.
Ağı Avrupa düzeyinde, Avrupa kurumlarıyla yakın işbirliği içinde ve Avrupa programlarının desteğiyle tanıtmak, Avrupa kaplıca kasabalarının özgüllüğü ve korunması ihtiyaçları hakkında farkındalığı arttırmak.
Mimari ve sanatsal spa mirasını güçlendirmek ve korumak, spa kasabalarının kalkınma politikalarına entegrasyonunu teşvik etmek, sürdürülebilir ekonomik kalkınmasını sağlamak.
Öncelikle tarihe ve sanatsal mirasa, kültürel ve yasal yönlerine odaklanarak, spa sektöründe araştırma, analiz, çalışma ve istatistikleri teşvik etmek ,teşvik etmek ve geliştirmek.
Uluslararası düzeyde ticarileştirilmiş bir Avrupa turizm ürünü geliştirmek (termal kentlere ekonomik faydalar sağlayabilir).

Avrupa Konseyi'nin Kültürel Güzergâhı

Avrupa Tarihi Termal Kentler Rotası, hepsi Avrupa kültürel mirası için önemli olan temalara dayanan, Avrupa Konseyi tarafından onaylanan 38'den fazla rotadan biridir..

Kültürel Rotalar Programı, Avrupa Konseyi tarafından 1987'de, Avrupa'nın olduğu gibi Avrupa'nın en ünlü hacı rotası olan Santiago de Compostela Rotası ile başlatıldı. O dönemden bu yana doğrusal yollar ve temalı ağlar programa katıldı. 30 yılı aşkın bir süredir de kültür yoluyla ortak değerleri teşvik ederek kültürel turizme ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulundu.

2010 yılında Avrupa Tarihi Termal Kentler Rotası, CM / Res (2007) 12 sayılı karar uyarınca, Avrupa Konseyi Kültür Rotası olarak resmen onaylanmıştır. Bu sertifikasyonu kabul eden bu uluslarüstü kurum, Avrupa'nın termal geleneğinin değerini ve tekilliğini ve kıtanın tarihine ve kimliğine olan katkısını kabul etti. O zamandan beri, EHTTA, kaplıca kasabalarının entegre gelişimini teşvik etmeyi ve miraslarını korumayı taahhüt eden bu kalıcı Avrupa ağını yönetmektedir.

Avrupa Konseyi'nin Kültürel Güzergah Programının bir parçası olmak, EHTTA ve üyeleri için son derece önemlidir, çünkü neredeyse 40 Avrupa tematik kültürel rotasıyla paylaşılan deneyime erişim sağlar ve finansman kaynaklarına başvuracakları bir platform sağlar.

ÜYELIK

Aktif Üyeler


Kaplıca kasabaları tanımına giren belediyelerdir. EHTTA'nın kriterlerine uymalıdırlar.

Ortak Üyeler


EHTTA ve Kültür Rotası'nın amaçlarını ilerletme taahhüdünü veren dernekler veya bölgelerdir.

Uluslararası Üyeler


Avrupa termal mirasıyla tarihsel ilişkiyi belgeleyebilen Avrupa dışındaki termal şehirlere ayrılmıştır.

Kriter

  • Avrupa Konseyi üyesi olan bir ülke içinde olmak.

  • 19. yüzyıla veya daha öncesine ait termal kaplıca kenti olarak termal kullanma geçmişine sahip olmak.

  • Termal merkezin bir parçası olarak banyo yapmak veya içmek için aktif bir su kaynağına sahip olmak.

  • Kültürel etkinlikler, tiyatrolar, konser salonları, kumarhaneler, bandolar ile ilgili altyapı geleneğine sahip olmak.

  • Termal tesislerle yüksek kaliteli konaklama imkanı sunmak.

  • Balneoterapi ile ilgili binaların tarihi anıtlar olarak sınıflandırıldığı, en azından 19. yüzyıla dayanan termal mimari mirasa sahip olmak.

 

BİRLİĞİMİZE BUGÜN KATILIN